Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Psíkovia - nespútané‚ chlpaté zázraky prírody :)

Niečo o plemene

Maltezky pinč ako plemeno

 

                                                                      

Nebudem Vás zaťažovať parametrami, aké by toto plemeno vo výstavnej kondícíí malo mať. Zameriam sa na to čo ľudí, ktorí si chcú kúpiť psíka bez PP najviac zaujíma a to veľkosť psíka a výzor a jeho charakter.

Hneď na úvod však musím každého kto si kupuje psíka bez PP upozorniť, že je často veľký rozdiel medzi psíkom bez PP a psíkom s papierami. Pri papierových psíkov chovatelia sledujú, aby sa dané jedince čo najviac približovali štandardu ako výzorom tak povahovo, preto psíky, ktoré majú nejakú buď dedičnú vadu, alebo povahovo nezapadajú do rámca, aká je žiaduca u maltezáčika, tak sú z chovu vyraďované a ponúkané vyslovene za domácich miláčikov. Tudíž pri takýchto jedincoch máte najlepší predpoklad, že si kúpite skutočne to čo hladáte.....Jedinou nevýhodou takýchto psíkov a bohužial často rozhodujúcou je ich cena.....

                                         

Preto ak sa rozhodnete pre kúpu maltezáčika bez PP je viac ako rozumné vedieť čo vlastne chceme, ako má dané zvieratko v dospelosti vyzerať a podľa toho sa zariadime aj pri výbere nášho budúceho domáceho miláčika.

Dúfam, že môj malý popis štandardu vám aspoň trošku pomôže pri výbere domáceho miláčika:

POVAHA : Mlatezáčik je milý, citlivý, jemný, hravý a roztomilý pes. Jednoducho povedané ideálny pes do rodiny a k deťom. ( čo môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti, Alvinko je nesmierne tolerantný psík  čo sa prejavuje hlavne vo vsťahu ku mojej najmladšej dcérke, ktorú musím dosť často krotiť vo vsťahu ku nemu, napriek tomu sa ešte nestalo, že by po nej chňapol , alebo inak dal najavo svoj nesúhlas. Naopak vždy je ochotný ku nej dobehnúť a hrať sa s nou...s neskutočnou trpezlivosťou znášať všetko jej občas nie vždy jemné zachádzanie s ním...)

                      

                                                             

 

Mlatezáčik je spoločenské plemeno, ktoré chce byť milované a v centre diania celej rodiny. Proste právoplatný člen svojej rodinnej svorky. Je nesmierne oddaný , prítulný psík. Je to vynikajúci spoločník a priam nenahraditeľný priateľ. Maltezáčik je veľmi živý, laskavý, prispôsobivy a poddajný psíček, ktorý miluje hry s deťmi. Je značne inteligentný preto aj tvárny a učenlivý. Pri jeho výchove však treba postupovať opatrne, pretože  tvrdé slová a hrubé povely tohto spíka veľmi  zraňujú  a môžu spôsobiť, že sa stane bojazlivým až plachým. Preto ho nezabudnite pri výchove často chváliť a za zásluhy aj patrične odmeniť :)..... Tiež by ste si mali uvedomiť, že je veľmi vnímavý na rodinné vzťahy a náladu vo svojom okolí.

                                         

 

VEĽKOSŤ: Dosť často počúvam o tzv mini maltezáčikoch. Omyl takýto termín pre skutočného maltezáčika neexistuje. Toto plemeno podľa štandardu môže dosahovať hmotnosť až 4kg. Niekto by povedal - ten je ale veľký...Opäť omyl. Hmotnosťou maltezáčika by ste sa nie vždy mali orientovať. Niekedy ťažší psík môže byť menší ako ten s menšou hmotnosťou. Poviete si ako je to možné? Jednoducho je proste robustnejší a pevnejší preto aj ťažší. Niektorí maltezáčikovia sú síce ľahší ale aj tenší a "nohatejší", také nohaté špagetky...

Výška maltezáčika by sa mala pohybovať od 20-25cm v kohútiku.

SRSŤ: Dlhá a hodvábna po celej dlžke tela. Mala by siahať až po zem.  Srsť nesmie byť kučeravá ani vytvárať lokne , alebo kučery tie sú povolené na predných nohách od lakťu dole a na zadných končatínách od kolien po labky. Má krásne bielu farbu mierne slonovinový nádych je povolený....

Ak chcete chovať maltezáčika "v srsti" čo znamená s krásne dlhou srsťou rátajte s tým, že ho budete musieť denne dôkladne prečesávať a použivať kvalitné šamponý a spreje , aby bola srsť krásne hodvábna a bez dredov. V súčasnosti sa preferuje nosenie krátkych strihov. Pekne ostrihaný maltezáčik pôsobí dojmom večného šteniatka, ľahšie sa udržiava v čistote a nemusíte sa obávať, že sa Vám z vychádzky vráti s pravlesom v srsti :)

Čo dodať na záver. Ak sa rozhodnete, že by ste si radi zadovážili malého čiperu s krásnou bielou srsťou vyberajte dôkladne od koho si šteniatko zadovážite. Je veľmi dôležité, aby už v rannom veku malo kontakt s človekom a tiež bolo učené hygiene. Šteniatko, ktoré vyrastá v garáži doslova na hnoji si iba ťažko bude  vytvárať hygienické návyky, rovnako sa môže stať, že si domov priveziete zvieratko, ktoré sa stráni ľudí je ľakavé a plaché. Nehovoriac o možnosti , že si priveziete chorého drobca, ktorého liečba Vás bude stáť nemálo peňazí. A nakoniec ...mysl íte si, že človek, ktorý chová psíka v garáži, alebo v pivnici si bude robiť hlavu s tým ako vyzerá otec poprípade matka šteniatka? Hlavne je že  kotí a šteniatko sa podobá maltezáčikovi.Ale aký psík Vám z neho vyrastie???

   

 

 

TOPlist